OMFG

OMFG – Oh My F* Gin. Ať už Finest nebo F*cking, bude to pro vás každý rok trefa do černého.

OMFG je sběratelskou a velmi limitovanou edicí prvního českého rukodělně destilovaného ginu OMG pod taktovkou Martina Žufánka. Jeho základ tvoří stejný recept jako u klasické edice OMG + obsahuje ještě něco navíc. To NAVÍC se každý rok mění a nebude se nikdy opakovat. Díky tomu bude každý ročník unikátní a nezaměnitelný. Tato situace nahrává všem, kteří už do alkoholu investují nebo se k tomuto kroku teprve chystají. Na tomto místě je ovšem nutné zmínit, že z hlediska kvality a chuti není dlouhodobá investice do ginu vhodná. Dochází k degradaci jednotlivých složek a citelně se tak liší jeho chuť od uvedení na trh.

Pokud patříte k té druhé skupině, můžete začít s malou částkou, kterou v průběhu roku nebo let budoucích znásobíte. V letech 2017 a 2018 bylo po zahájení prodeje u nás k dispozici pouze 600 kusů lahví o objemu 0,5 litru za cenu v rozmezí 700 – 800 Kč v závislosti na tom, kde toto zlato kupujete. Pokud dnes chcete zakoupit lahve z předchozích ročníků, obvykle si budete muset připravit minimálně jednou tolik, spíše dvakrát či třikrát více než byla původní cena při uvedení na trh. Hodnota této lahve stoupá raketově o desítky procent.

OMFG Žufánek
Oh My F* Gin
Aktuální cena Žufánek OMG Gin 0,5 l v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Edice OMFG

Ročník OMFG 2014 byl vyroben 19. 5. 2014 a obsahoval oproti OMG tradiční přírodní afrodiziakum, a to mexickou damiánu. Jedná se americký keř, který je známý pod botanickým názvem pastala rozprostřená (Turnera diffusa). První ročník limitované edice OMFG se vyprodal za 1 den. Vzniklo pouhých 450 lahví. Pokud máte jednu neotevřenou doma, dokázali jste ji za pět let zhodnotit minimálně o 1 000 %.

Ročník 2015 se prodral na svět 11. 2. 2015 a vyprodal se za ještě kratší dobu. Edice z toho roku byla charakteristická tím, že byla obohacen o specifické kadidlo Hougari Royal (Boswellia sacra) z Ománu. Lahví bylo tenkrát k dispozici 500.

Ročník 2016 prošel destilací 29. 2. 2016 a chlubil se specialitou v podobě listů jinanu dvojlaločného (Ginkgo biloba). Byl pryč za pár hodin. Přestože počet lahví narostl na 600.

Ročník 2017 opustil destilační kolonu 2. 1. 2017. Obsahoval navíc šantu kočičí (Nepeta cataria) a zmizel za několik desítek minut. Šanta se ve vůni projevuje svou citrusovostí a v chuti provokativní bylinkovostí. Aby se vlk nažral, a koza zůstala celá, skokově se navýšila produkce na 1 200 lahví, přičemž polovina zůstala u nás a polovina putovala do zahraničí.

Ročník 2018 byl stvořen 4. 1. 2018. Svůj úspěch opřel o přítomnost bourbonského pepře (Piper borbonense). Jedná se o velmi vzácný druh pepře, který roste pouze v určitých částech pohádkového Madagaskaru. Plody tohoto druhu pepře se tvoří na liánách, jež dosahují výšky až dvaceti metrů, a tak je sběr poněkud náročný. Celková roční produkce činí cca 1 500 kg a v lihovaru Žufánek spotřebovali celé 1 %. Tento ročník je charakteristický svou omamnou vůní i chutí plnou citrusových plodů a divokých květů.

Ročník 2019 „sjel z linky“ 17. 1. 2019. Informace, kterou Martin Žufánek sdílel na Twitteru a Facebooku zapříčinila, že v důsledku abnormálně vysoké návštěvnosti spadl Lihovaru Žufánek server a webové stránky byly dočasně nefunkční. Ročník 2019 stavěl na úspěchu limitované edice absintu Dubied Žufánek. K tradičním botanicals z běžné produkce OMG byl totiž přidán pelyněk pravý (Artemisia absinthium). Ne obyčejný, ale přímo legendární varieta Pontarlier, kterou najdete v těch nejlepších absintech světa.

Ročník 2020 dostal 3. 1. 2020 do vínku Myrtu zelenou (Myrtus communis). Chcete ochutnat gin s obsahem „svatební“ myrty? Chcete zažít opojné stavy s touto limitovanou edicí? Pak vám přeji hodně štěstí při čekání na spuštění 2. vlny prodeje a následné rychlé prsty při klikacím závodu v pondělí 23. 3. 2020. Neboť dnes (13. 3. 2020) zmizela z e-shopů polovina lahví za necelých osm minut. Již teď je jasné, že to bude boj. A komu se podaří nějakou lahev ukořistit, ten bude vítězem. Není třeba dodávat, že OMFG 2020 bude skvělou příležitostí k investici do alkoholu.

Co nás čeká letos?

Ročník 2021 odkapal z kolony 4. 1. 2021 (nebo tak nějak). Oproti klasické OMG verzi se liší přítomností tzv. růže z Jericha. Tou máme na mysli Zimolez vonný (Lonicera frangrantissima). Popínavý keř, jehož plody se podobají tolik oblíbeným borůvkám. Ale tady nejde o žádné bobule. Nás zajímají aromatické květy, jak už nám ostatně český i latinský název napovídají. Těšit se na něj můžete v březnu.

Pokud se na vás neusměje štěstí přmo na webu Lepsinalada.cz, můžete zkusit Zbozi.cz nebo Heureka.cz Většinou však narazíte ne e-shopy, které si za OMFG nechají tvrdě zaplatit. Případně zkuste napsat na michal(zavináč)investice-do-alkoholu.cz. Tím, že od každé láhve (pokud mi to situace dovoluje) nakupuji alespoň 3 kusy, možná se Vám podaří mě přesvědčit, abych Vám jednu rezervoval.

Jak si vedl a vede OMFG 2018 na trhu?

Graf ukazuje strmě stoupající hodnotu láhve OMFG 2018
Žufánek OMFG 2018. Vývoj ceny této limitované edice ginu od uvedení na trh po dnešní den.

Aktuálně (13. 3. 2020) seženete OMFG 2018 už jen na jednom e-shopu, a to za cenu 7 999 Kč. Ta cena je bláznivá, ale pokud po dané láhvi toužíte, proč ne. Co se chuti týče, je to podle mého názoru nejlepší ročník z celé dosavadní OMFG řady.

15. 1. 2019 se dal OMFG 2018 sehnat na webu Alkohol.cz za cenu přes 6 400 Kč, začátkem ledna stál okolo 5 800 Kč. Ještě v prosinci 2018 jste mohli mít láhev za 3 600 Kč. Přitom při zahájení prodeje (konec února) jste za láhev dali okolo 700 Kč.

Pokud se na vás nedostalo nebo nechcete dávat za půl litru ginu osm tisíc, nezoufejte. Lepší náladu vám přinese a mysl zklidní i doušek klasické verze ginu OMG, která je výborná pro pohodové domácí popíjení i oblíbený gin tonic . Zapomeňte na obvyklé supermarketové značky a vyzkoušejte gin v kombinaci s tonicem od značek Double Dutch, Thomas Henry, Fentimans, East Imperial, Fever Tree nebo Fraklin. Výsledná chuť a prožitek bude úplně o něčem jiném.

Zpět na stránku INVESTIČNÍ TIPY

ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU