Arran

Arran – jediná palírna skotského ostrova Isle of Arran

Arran, ostrov nacházející se v zálivu Firth of Clyde ve Skotsku, je domovem stejnojmenné palírny. Samotný ostrov projedete křížem krážem na kole během jednoho dne. Je dlouhý jen 32 km a široký 15 km. Destilérku najdete východně od vesnice zvané Lochranza na severu ostrova. K výrobě whisky využívá vodu z jezera Loch na Davie.

Palírna byla založena bývalým ředitelem skupiny Chivas Brothers, Haroldem Curriem. Jeho přáním bylo postavit budova klasického palírenského vzhledu. Práce na stavbě byly na nějakou dobu přerušeny a to díky sídlícím orlům mořským, kteří právě vychovávali mláďata. Výroba začala oficiálně 17. srpna 1995. Prvním produktem byl o rok později tzv. Arran 1 Year Old, který logicky nemohl nést přídomek whisky. Nicméně jeho kvalita byla příslibem pro budoucnost. Kromě klasické základní řady, tzv. core range, je každý rok představena single cask limitovaná edice.

Arran
Arran, whisky ze stejnojmenného ostrova

V roce 2017 byla palírna rozšířena, aby mohla uspokojit vysokou poptávku zákazníků. Už rok předtím se zároveň začalo pracovat na druhé palírně ve městě Lagg na jihu ostrova a kde byla oficiálně zahájena výroba v dubnu 2019. První sud byl naplněn přesně 10. dubna 2019. Veškeré „rašelinové“ whisky budou přesunuty do Laggu. U příležitosti otevření nové palírny máte možnost se stát členem Lagg Cask Society. Na co máte jako člen tohoto uskupení fanoušků whisky z ostrova Arran nárok? Na exkluzivní nákup jednoho ze 700 sudů. Na jednu láhev ze sudu obecně označovaného jako Cask Number 1. Což bývá obecně jedna z největších a nejlepších možností zhodnocení lahví. Jakmile se palírna etabluje na trhu a vzroste o ni zájem, láhve z prvního sudu bývají obvykle nejvíce ceněné. Dovolují-li vám vaše finanční možnosti stát se členem Lagg Cask Society, je téměř zaručeno, že po deseti (možná více) letech nebude této investice litovat.

Láhve se současným nebo budoucím investičním potenciálem

Cote Rotie Cask (2019)

Zpět na stránku INVESTIČNÍ TIPY

ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU