Ardbeg

Ardbeg – palírna, která udává směr whisky v 21. století.

Ardbeg je skotskou palírnou, která se nachází na jižním pobřeží ostrova Islay, jenž je součástí souostroví Vnitřní Hebridy. Mimo tuto palírnu zde najdeme dalších 7 – Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin a Laphroaig. Směle bychom tak mohli ostrov Islay označit jako středobod whisky vesmíru. Vlastníkem Ardbegu je uskupení Louis Vuitton Moët Hennessy, tedy kabelka, sekt a koňak v jednom. Tato destilérka se proslavila produkcí whisky s dominantní příchutí rašeliny a kouře.

Ardbeg
Ardbeg – typické logo

Jedná se o jednu z nejinovativnějších světových palíren začátku 21. století, za čímž stojí perfektní marketingové oddělení. To dalo o sobě, mimo jiné, vědět v roce 2011, kdy byla malá láhev whisky této značky vynesena k Mezinárodní kosmické stanici. Zde strávila pár let, aby mohly být následně na ní zkoumány účinky mikrogravitace na její chuť a složení. Zpátky na zem se vrátila v roce 2014 a rok později byly zveřejněny výsledky tohoto výzkumu. V roce 2013 byl ve spolupráci s tradičním výrobcem zemědělských strojů, Massey Ferguson, stvořen malý traktůrek, který se vydal na cestu kolem světa.

Fanouškovská základna

Rok 2000 dal vzniknout tzv. ARDBEG COMMITTEE. Jedná se o sdružení nadšených fanoušků této značky. Můžete se jím stát i vy. Stačí poměrně málo, zaregistrovat se. Nic neplatíte, vše je zdarma a jako odměnu má pro vás tato populární skotská palírna to, že dostanete informace o novinkách jako první. Navíc máte také možnost nakupovat vybrané řady whisky v tzv. verzi Ardbeg Committee. Jedná se o limitované edice určené pouze pro členy klubu, které se od klasické limitované řady odlišují. Jednak počtem dostupných lahví a druhak také obvykle i vyšším obsahem alkoholu. Whisky z řady Committee oficiálně nikde jinde nekoupíte.

Láhve se současným nebo budoucím investičním potenciálem

Corryvreckan 2008
Supernova 2009
Rollercoaster 2010
Alligator 2011
Galileo 2012
Ardbog 2013
Auriverdes 2014
Perpetuum 2015
Dark Cove 2016
Kelpie 2017
Grooves 2018
Drum 2019

Zpět na stránku INVESTIČNÍ TIPY

ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU